Kapat
Film&Dizi 723 0

YOU DİZİSİ İNCELEMESİ VE ELEŞTİRİSİ

İnstagram Takipçi Satın Al

Kendini izlettiren ama bir yandan da sövdüren yapımlarda bugün, karşımızda You dizisi var. Övgü ile sövgü arasındaki farkı anlatan bu yapım, Joe karakteri ile sövgüyü, sonuç itibariyle de övgüyü hak etmiştir!

KISACA DİZİ ÖZETİ

Bir kitapçıda çalışan entel Joe ağabeyimiz, bir gün Dağı delen Ferhat ağabeyimizin hikayesini okur. Hikayeden çok etkilenen entel Joe, olayı bir tık üste taşımak ister. “Aşkımdan delemem belki dağları ama, aşık olduğumun hayatını si…” diyerek, kitapçıda gördüğü çakma yazar Beck ablamızı gözüne kestirir. Entel Joe ağabeyimiz kitap okuyarak insan sarrafı olmuşcasına, gördüğü kız hakkında çıkarımlar yapar. Velhasıl gider konuşur falan fistan derken, çakma yazar Beck ablamızı takip etmeye başlar. 21. Yüzyılda Instagram vasıtasıyla yapılan “stalk” olayını yanlış anlayan entel Joe ağabeyimiz, kızın evine girer. Eve girer ama yetmez, gider kızın donunu çalar. Uzaktan bakınca anlaşılmıyor diye gider, kızın telefonunu çalar. Kızın sevgilisi olduğunu öğrenince, “İkimizin arasına kimse giremez” der ve kızın sevgilisini kaçırır. Kaçırdığı yetmezmiş gibi, “Niye kaçırdım ki lan ben bunu?” der ve adamı öldürür. Tabi bu sırada çakma yazar Beck ablamız, “Param yok ama güzelim, İstersem sana iki kur yapar notuna çökerim.” diyerek hocasıyla yemeğe çıkıyor. Not için sapıklığa katlanırken bir anda annesinin sözünü hatırlayan çakma yazarımız, “Hayırdır gardaş” diyerek hocasına çatıyor. Kavgalar gürültüler derken bu aşk alevleniyor. Entel Joe, rakip olarak gördüğü herkesi öldürüyor. En son hızını alamıyor “Girdik bir alamete, gidiyoruz kıyamete” diyerek, çakma yazar Beck ablamızı da öldürüyor. Herkesin aklında tabi ki tek bir soru var, neden? Bu soruyu duyar gibi olan entel Joe ağabeyimiz “Neden arama güzelim. Sen de aşık ol, bir de seni görelim” diyerek kendini masum ilan ediyor. Çünkü o ne yaptıysa aşkı için yaptı.

DİZİ YORUMU

Bir dizi ya da film yapılırken veya kitap yazılırken, ilk oluşturulan şey her zaman hikaye değildir. Bazen ana karakterin üstüne de bir hikaye yazılabilir. Ana karaktere göre hikaye yazmak oldukça kolaydır. Çünkü ana karakterin, nerede ne yapacağı her zaman bellidir. Karşımıza çıkan ana karakter, genelde iyi ya da kötüdür. İyi ya da kötüden kasıt, karakterin daima iyi şeyler ya da kötü şeyler yapmasıdır. Bu dizide ise Joe karakteri, diğer karakterlerden farklı olarak anti-kahraman rolünü üstlenmesi. Anti-kahraman ise; iyi bir tarafı ve bir sınırı olan, fakat her zaman kötü şeyler yapan karakterlere verilen isimdir. Örnek olarak; Süleyman Çakır, Tony Montana, Vito Corleone, Ramiz Karaeski gibi karakterler. Şaşırtıcı bir durum fakat oluşturulmaya çalışılan Joe karakteri anti-kahraman, tıpkı örnekteki karakterler gibi. Joe karakterini anti-kahraman olmasının iki sebebi var. Birincisi, küçük çocuğa her zaman iyi davranması ve ona yardım etmekten kaçınmaması. Küçük çocuğa sürekli iyi davranması, karakterin iyi bir yönü olduğunu gösterir. İkincisi ise, masum gördüklerine asla zarar vermemesi. Bu da karakterin bir sınırı olduğunu gösterir. Joe karakteri dizi içerisinde yaptığı kötülüklere sürekli sebep buluyor ve kendini aklıyor. Bunun sebebi de yan karakterlerin yaptıkları.. Örnek olarak; Joe karakterinin aşık olduğu Beck karakteri, Joe’ya ihanet ediyor. Bu da izleyenlere “Beck o kadar da masum bir karakter değil” dedirtiyor. Dizi içerisinde Joe karakterinin öldürdüğü bütün karakterlerin kötü yanlarının da olduğunu gösterilmeye çalışılması da, Joe karakterin elini güçlendiriyor. Peki bu yapılan mantıklı mı? Bence kesinlikle değil, sebebi de zorlama olması. Joe karakterinin oluşum hikayesi elle tutulur değil. Çocukluğu ile ilgili birkaç flashback sahnesi olsa da yeterince açıklayıcı olmuyor. Bu da karaktere tam olarak ısınmamıza engel oluyor. Örnek olarak verdiğim anti-kahraman karakterleri kadar sevilmemesinin nedeni de bu diyebilirim. NOT: Joe karakteri yakışıklı diye seven kızlar hariç!

Dizin de bazı bölümleri çok sıkıcıydı. Sebebi ise yan karakterlerin diziye istenilen derinliği katmaması. Kitaptan uyarlanan bir dizi olmasına rağmen böyle olması ilginç. Bunun sebebi de büyük ihtimalle senaristtir. Her türlü kendini izlettiriyor olması da yönetmenin başarısı diyebilirim. Dizi için diyeceklerim bu kadar. İkinci sezonunu da izlediğim takdirde onu da eleştiririm. Umarım okurken keyif almışsınızdır. İyi koronalı günler dilerim!

Emekli Dayı

Emekli Dayı {Emekli Dayı}

Dokuz Eylül Üniversitesinde okuyorum. Sitede film/dizi eleştirmenliği yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir