Kapat
Genel 830 6

YALOVA İFTAR SAYACI

İnstagram Takipçi Satın Al

Herkese merhabalar arkadaşlar, yoğun istek üzerine Yalova’mızın iftar sayacını yapmış bulunmaktayım. Sayacımız ramazan ayı boyunca sizlere doğru vakitleri vermesi için her gece yenilenecektir. Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler 🙂

YALOVA’DA İFTARA NE KADAR KALDI ?

İFTARA 00 00 00

İslam’da Ramazan

Müslümanlara Kur’an’ın ilk ayetlerinin vahyedildiği Kadir Gecesi bu ayın içindedir. Hangi gün olduğu bilinmemekle beraber Ramazan ayının 27. Gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir. Kadir gecesi ile ilgili Kur’an’ın 97. Süresi olan Kadir Suresinin ilk üç ayetinde Şüphesiz, hepimiz O’nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır denmektedir. Ramazan orucunun tutulduğu bu ay süresince gündoğumundan önceki alacakaranlık ile gün batımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsi ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.[7].[8]. Bakara Suresi’ne bakılırsa Kur’an’ın İslam peygamberi Muhammed’e gönderilmesi Ramazan ayında adım atmıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“ O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol suretiyle kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! (Bakara 185) „
Ramazan ayında oruç tutanların imsak saati şu demek oluyor ki sabah namazı vakti girmeden ilkinmuayyen saatte yedikleri yemeğe ve bu yemeğin yendiği zaman aralığına sahur denir. Gün sonunda akşam ezanı okununca orucun açılmasına ve bu esnada yenen yemeğe iftar denir.

Avatar

Erdinç Ünsal {Admin}

2001 Yalova doğumluyum. Aksa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bilgisayar programcılığı mezunuyum. Sitemi 22.04.2020 tarihinde açmış bulunmaktayım. Projelerimi ve blog yazılarımı web sitem üzerinden sizlere sunuyorum.

“YALOVA İFTAR SAYACI” üzerine 6 yorum

 1. Avatar Kafif dedi ki:

  Çok iyi düşünülmüş bir çalışma. Tebrikler 👏👏

  1. Avatar Erdinç Ünsal dedi ki:

   teşekkürler 🙂

 2. Avatar Coşkun emmi dedi ki:

  Hayırlı olsun yeğen

  1. Avatar Erdinç Ünsal dedi ki:

   sağolasın amcam 🙂

 3. Avatar Hakan Sayrım dedi ki:

  Çok güzel olmuş aga hayırlı olsun🖐️😂

  1. Avatar Erdinç Ünsal dedi ki:

   sağolasın kanka 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir