Kapat
Minimal Hikaye 406 0

Nereden Baksan Kral Hareket

İnstagram Takipçi Satın Al

      Temuçin, Cuci dünyaya geldiğinde daha Moğolistan’ın kurucusu Cengiz Han ünvanını almamıştı. Temuçin, 9 yaşındaki Börte ile nişanlıyken babasının ölmeden önce kararlaştırdığı evlilik düğününü yapmak için üvey kardeşi Belgütay ile birlikte Kongirat ülkesine yola çıktı. Temuçin iyi karşılandı ve evliliği gerçekleşmişti. Tam olarak bilinmemekle birlikte 1180 tarihi civarında gerçekleşen evliliğin daha taze olduğu sıralarda Temuçin Merkit kabilesinin büyük saldırısına uğradı.

      Temuçin kendi canını ve karargahını kurtarmış fakat yeni evlendiği eşi Börte Merkitliler tarafından kaçırılmış. Bataklıkları yararak düşmanı ağır bir mağlubiyete uğratmış fakat eşi Börte’yi ellerinden kurtaramamış. Bu zafer ona büyük bir ün ve itibar kazandırmış. Temuçin’in babası Yesügey Bahadır Temuçin doğmadan önce Karaitlerin lideri Tuğrul ile kardeşlik yemini etmiş. Temuçin üvey kardeşi Belgütay ve kardeşi Kasar ile birlikte olup biteni Tuğrul’a anlatmaya ve yardım istemeye gittiler. Vaktiyle Temuçin’in babası tarafından yardım gördüğünü hatırlayan Tuğrul Han, Temuçin’i himayesine aldı. Tuğrul Temuçin’i çok iyi karşıladı hatta kendisine evladım diye hitap etti. Tuğrul Temuçin’e Cungar kabilesine de uğramalarını ve şefleri Camuka’nın da yardımını istemelerini söyledi. Üç kardeş Camuka’ya giderek durumu anlattılar. Temuçin’in kan kardeşi Camuka, kendi namusu gibi hiddetlendi.

      Merkitlilere karşı savaş için herkes hazırdı. Camuka, Tuğrul ve Temuçin birlikleriyle saldırıya başladılar. Saldırı haberini alan Merkitliler Selenge Nehri akıntısı boyunca kaçtılar. Tabii ki büyük bir kısım kaçamadı ve etkisiz hale getirildi. Temuçin ilk gece baskınında, Börte’nin kurtarıldığını Camuka’ya bildirdi. Saldırı yavaşlatıldı.

      Bu zamanın sürpriz hadiselerinden birisi de, Merkitliler’in elindeki esaretten kurtulan Temuçin’in eşi Börte’nin doğum yapmasıydı. Bu beklenmeyen bir çocuktu. Börte’nin kurtarılmasından 9 ay sonra doğduğu için çevredeki insanların babasının kim olduğu hakkındaki sorularını da beraberinde getirdi. Temuçin ise oğluna Cuci adını koydu. Cuci ismi misafir anlamına gelmekteydi. Temuçin, Cuci’yi öz evlatlarından hiçbir zaman ayırmadı.

Kerimcan Abacı

Kerimcan Abacı {Kerimcan Abacı}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir